Jak zbudowana jest płyta HDF?

Płyta HDF może nie być pierwszym materiałem, który przychodzi Ci na myśl, gdy myślisz o stworzeniu takich elementów jak drzwiczki szafek czy fronty szuflad, ale tak naprawdę jest to świetna alternatywa dla litego drewna. Ponadto, płyta HDF może być nawet znacznie lepszym wyborem podczas remontu całej kuchni.

Płyta HDF to z angielskiego High Density Fiberboard i oznacza produkt drewniany, drewnopochodny składający się z włókien drzewnych wyekstrahowanych z wiórów i odpadów drzewnych (często pochodzących z drzew iglastych), połączonych ze sobą specjalistycznym klejem i poddanym ogromnemu ciśnieniu i wysokiej temperaturze. W kategorii drewna konstrukcyjnego, płyta HDF plasuje się znacznie wyżej niż płyta MDF czy sklejka.

Drewno jest substancją organiczną, która “pracuje”, czyli rozszerza się i kurczy, gdy poziom wilgotności rośnie lub spada. Dlatego, z powodu takiego ruchu, malowane drzwi szafy wykonanej z drewna może ostatecznie pęknąć, na przykład w miejscu, gdzie panele łączą się z szynami.

Poza tym drewno ma również tendencję do wypaczenia, gdy temperatury się wahają. Takie różnice mogą spowodować z czasem powstanie nieestetycznych szczelin w szafkach. Płyta HDF nie ulega natomiast ruchom wynikającym z rozszerzania się i kurczenia, jak tradycyjne drewno twarde, więc nie ma mowy o wypaczaniu. To czyni z płyty HDF idealny materiał do produkcji mebli narażonych na działanie wilgoci.

Płyty HDF i SRHDF są świetną alternatywą dla litego drewna, jednak jak każdy inny materiał, nie będą idealne dla każdego projektu. Najlepiej wykorzystywać płyty HDF i SRHDF tylko w szafkach wewnętrznych, ponieważ nie są one przystosowane do warunków zewnętrznych.

Warto też zauważyć, że jednym z największych problemów, z jakimi borykają się producenci szafek przy pracy z płytami HDF i SRHDF, są opcje projektowe. Ponieważ płyty te są frezowane na maszynach CNC, istnieją ograniczenia i nie można ich tak łatwo dostosować do potrzeb klienta jak w przypadku litego drewna.

Pracując z tego typu płytami warto zrozumieć wszystkie materiały i wszystkie rodzaje drzwi szafek oraz innych mebli, aby można było dokonać właściwego wyboru surowca dla danego projektu. Jeśli chodzi o produkcję drzwi do szafek, szczególnie polecana jest płyta SRHDF (jeszcze lepsza niż płyta HDF). Jest to niedroga opcja, która oferuje gładsze wykończenie i większą odporność na zmienne temperatury.

Możesz również polubić…