Nowe uzależnienia – uzależnienia 21 wieku. Od cyberuzależnień do narkaotyków

Uzależnienia XXI wieku to według najnowszych badań – zakupoholizm, cyberprzestrzeń (uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych), obżarstwo i agresja. Dlaczego tak się dzieje, że przybywają nowe formy uzależnień? Odpowiedź można z łatwością znaleźć w nowoczesnym stylu życia – pośpiechu, chaosie, pędzie ku karierze, stawianiu na piedestał zarabianie pieniędzy.

Nowe uzależnienia xxi wieku

Nowe uzależnienia wprowadzają w życie chaos i je rujnują doszczętnie – nie tylko psychicznie, ale i fizycznie. Wydawać by się mogło, że przesiadywanie przed komputerem nie jest szkodliwe. A jednak tak nie jest. Człowiek bowiem nie uzależnia się od maszyny, ale uzależnia go wirtualna rzeczywistość, która wywołuje odpowiednie psychiczne, emocjonalne stany. Uzależniają się miłośnicy gier komputerowych, komórek, mediów społecznościowych. Wirtualna rzeczywistość pozwala odpłynąć, wyzwolić emocje zwyciężania, bycia popularnym, neutralizuje poczucie samotności itd. Cyberuzależnienie jest bardzo niebezpieczne. Człowiek chory żle radzi sobie z prawdziwym światem. Boi się normalnego życia, odczuwa agresję, ma poczucie odcięcia od otoczenia. Traci rzeczywistych znajomych i pojawiają się niezdrowe relacje międzyludzkie. Konsekwencją często jest depresja, zaburzenia psychiczne lub psycho-socjopatyczne. Zakupoholizm prowadzi natomiast do nadmiernego wydawania pieniędzy, życia ponad stan i problemów finansowych, a także konfliktów rodzinnych. Natomiast obżarstwo jest skutkiem zajadania stresu, prowadzi do chorobliwej otyłości i wyjątkowo groźnych problemów zdrowotnych. Podobnie dzieje się z agresją. Agresję wywołuje długotrwały stres i frustracja w odnajdowaniu się w rzeczywistości, niezrozumienie lub niewiedza. Agresja najczęściej prowadzi do bardzo złych zachowań takich jak: przemoc, bicie, czy tyrania.

Uzależnienia 21 wieku to nie tylko cyberprzestrzeń i skutki działania nowoczesnych technologii, to też łatwość dostępu do pieniądza, używek w postaci alkoholu czy narkotyków. Warto więc i na te problemy zwrócić uwagę.

 

Możesz również polubić…