Jakie znamiona kwalifikują się do wycięcia?

Znamiona są powszechnymi naroślami skórnymi, które mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Są one na ogół nieszkodliwe i dla niektórych osób stanowią nawet źródło piękna. Jednak w niektórych przypadkach znamiona mogą stać się nowotworowe lub powodować inne problemy medyczne. W takich przypadkach najczęściej dermatolog zaleca ich wycięcie, co zmniejsza ryzyko dalszych komplikacji.  W artykule omawiamy rodzaje znamion kwalifikujących się do zabiegu.

Rodzaje znamion kwalifikujących się do wycięcia

Do znamion kwalifikujących się do wycięcia należą znamiona atypowe, dysplastyczne i czerniaki. Pierwsze z nich mają nieregularny kształt lub kolor w porównaniu z otaczającą je skórą. Drugie to znamiona, które mają nieprawidłowy kształt czy zabarwienie, w przeciwieństwie do innych znamion występujących na ciele. Z kolei czerniaki to rodzaj nowotworowego znamienia, które może rozprzestrzenić się na inne części ciała, jeśli pozostanie nieleczone.

Kryteria kwalifikujące do wycięcia znamienia

Pracownik centrum medycznego Sublimed mówi:

Przy określaniu, czy dane znamię kwalifikuje się do wycięcia, dermatolog bierze pod uwagę kilka czynników, w tym wielkość, kształt, kolor, teksturę i lokalizację na ciele. Zmiany o średnicy większej niż 6 milimetrów lub o nieregularnym kształcie lub barwie są zazwyczaj uznawane za kwalifikujące się do wycięcia.

Dodatkowo każde znamię znajdujące się w miejscu o ograniczonej mobilności, takim jak twarz lub szyja, może być również określone jako zmiana do wycięcia ze względu na zwiększone ryzyko powikłań związanych z tymi miejscami.

Opcje leczenia w przypadku wycięcia znamienia

Po uznaniu znamienia za kwalifikujące się do wycięcia, dostępnych jest kilka opcji leczenia. Najczęstszą opcją jest usunięcie chirurgiczne, które polega na wycięciu zmiany za pomocą skalpela i zszyciu rany po zabiegu. Inne możliwości leczenia to krioterapia, polegająca na zamrożeniu znamienia ciekłym azotem lub ablacja laserowa, w której do usunięcia znamienia ze skóry wykorzystuje się wiązkę lasera.

Zanim podejmiesz decyzję o usunięciu znamienia, skontaktuj się z dermatologiem. Lekarz oceni zmianę powstałą na ciele i na tej podstawie określi, czy kwalifikuje się ona do zabiegu. Znamiona zazwyczaj są usuwane, jeśli zagrażają zdrowiu lub życiu. Niekiedy można się ich pozbyć także ze względów estetycznych.

Możesz również polubić…