O czym mówi poziom glukozy we krwi?

Podczas wykonywania badań kontrolnych warto sprawdzić poziom glukozy we krwi. Ważne, by był on w optymalnym zakresie. Regularne badania pozwalają wcześnie wykryć ewentualne problemy i wdrożyć ewentualne leczenie lub zmiany w diecie.

Co sprawdzamy na badaniach kontrolnych poziomu glukozy we krwi?

Glukoza jest głównym źródłem energii dla naszego organizmu. Optymalny poziom glukozy we krwi powinien mieścić się w granicach od 70 do 100 mg/dL (3,9 do 5,6 mmol/L) na czczo i poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l) dwie godziny po posiłku. Zbadanie poziomu glukozy na czczo i po posiłku pozwala zmierzyć, jakie zmiany w jej poziomie występują u danego pacjenta po dostarczeniu pożywienia. Wykonując tego typu badania kontrolne, można sprawdzić, czy organizm prawidłowo gospodaruje glukozą. Nieprawidłowości mogą być zwiastunem chorób takich jak cukrzyca czy insulinooporność.

Co oznacza wysoki poziom glukozy we krwi ujawniony podczas badań kontrolnych?

Wysoki poziom glukozy we krwi (hiperglikemia) występuje wśród cukrzyków, ale także osób niecierpiących na tę chorobę. Może powodować wiele bardzo poważnych konsekwencji. Wśród nich wymienić można:

  • zwiększone ryzyko chorób serca, udaru i innych chorób układu krążeniowego;
  • uszkodzenia nerwów, które mogą powodować na przykład mrowienie kończyn;
  • zaćma, retinopatia cukrzycowa;
  • uszkodzenia nerek, niewydolność nerek.

Na problemy ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi narażone są szczególnie osoby niedbające o zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Innymi czynnikami ryzyka są: stres, skłonności genetyczne, przyjmowanie niektórych leków. Badanie poziomu glukozy we krwi ma w swojej ofercie na przykład Niepubliczny Zakład Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Medan z Jarocina. Jeśli wyniki badań kontrolnych wskazują na hiperglikemię, konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym lub diabetologiem.

Co jeśli badanie krwi wskazuje na hipoglikemię?

Równie niebezpieczna może być hipoglikemia, czyli zbyt niski poziom glukozy we krwi. Na ten stan szczególnie narażone są osoby z cukrzycą przyjmujące insulinę. Osoby takie powinny zgłosić się na badania kontrolne do diabetologa jeśli często występują u nich objawy takie jak na przykład: osłabienie, zaburzenie koordynacji ruchowej, drżenie i poty czy wzmożona ochota na słodycze.

Możesz również polubić…