Rak szyjki macicy jest niestety jednym z najczęstszych rodzajów raka i główną przyczyną zgonów związanych z rakiem u kobiet w krajach rozwijających się. Kolposkopia stanowi natomiast jedno z najważniejszych narzędzi do wczesnego wykrywania tej groźnej choroby. Zaleca się, aby kobiety regularnie przeprowadzały to badanie, zwłaszcza jeśli w ich rodzinie wystąpił przypadek raka szyjki macicy.
– Ryzyko wystąpienia chorób szyjki macicy zwiększają również inne czynniki – dodaje przedstawiciel warszawskiej przychodni specjalistycznej SAN-CREDO-MED. – Takie jak palenie tytoniu, liczne porody albo różne infekcje intymne, nie tylko HPV.
Jak przebiega kolposkopia?
Wykorzystywany podczas badania kolposkop składa się z soczewki umieszczonej na końcu rurki oraz ze specjalnego oświetlenia. Po wprowadzeniu do pochwy umożliwia on nawet pięćdziesięciokrotne powiększenie obrazu jej wnętrza oraz obrazu szyjki macicy. Podczas kolposkopii wykorzystuje się też kwas octowy i płyn Lugola, które dzięki działaniom barwiącym pomagają w dostrzeżeniu nawet najmniejszych zmian.
Badanie trwa zwykle nie dłużej niż kwadrans, a najlepiej wykonać je po zakończeniu miesiączki. Jest bezbolesne, może jednak wywoływać u pacjentki pewien dyskomfort. Jeśli podczas kolposkopii zostaną wykryte zmiany, przeprowadza się dodatkowe badania, takie jak biopsja. Kolposkopię w Warszawie wykonać można w przychodniach specjalistycznych SAN-CREDO-MED na Pradze lub na Solcu.
Kolposkopia może okazać się przydatna również w przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które doświadczają bólu podczas stosunków seksualnych. Kolposkopia pozwala bowiem na wykrycie nie tylko raka, ale także innych schorzeń i zmian, na przykład stanów zapalnych, brodawczaków i polipów. Dlatego, obok cytologii, stanowi jedno z podstawowych badań ginekologicznych dla kobiet w każdym wieku.
Najnowsze komentarze