Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka. Tragiczne skutki zażywania dopalaczy

Dopalacze, podobnie jak narkotyki oraz leki są substancjami, które mają określony wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przede wszystkim należy pamiętać, że wszelkie skutki zażywania dopalaczy dotyczą tak samo sfery fizycznej, jak i psychicznej. Są to substancje psychoaktywne. Łatwo się od nich uzależnia, podobnie jak od narkotyków, leków czy alkoholu. Jak dopalacze działają na organizm człowieka?

dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka

Po spożyciu dopalaczy pojawia się nadwrażliwość zmysłowa oraz zmienność nastrojów. Wywołują poczucie euforii, jak również podniecenia, pojawia się nadmierna wesołość, która przechodzi w przygnębienie, w pustkę, w apatię czy w stany depresyjne. Zawarte w dopalaczach substancje nie są obojętnie dla organizmu. Ich zażycie objawia się przyspieszonym oddechem, wzrostem ciśnienia krwi oraz przyspieszeniem tętna.

Dopalacze i ich wpływ na organizm człowieka prowadzi bardzo często do omdlenia, osłabnięcia, wywołuje odrętwienie ciała, skoki temperatury – dochodzi nawet do przegrzania organizmu, czyli hipotermii, która może stać się przyczyną śmierci. Po ich zażyciu mogą pojawić się nudności, wymioty, bóle ciała oraz objawy przewlekłego wysięku z nosa, czy dreszczy. Zaburzeniu ulega koordynacja ruchowa. To może doprowadzić do urazów fizycznych. Osoba znajdująca się pod wpływem dopalaczy, nie kontroluje naturalnych czynności fizjologicznych. Pojawia się na przykład nietrzymanie moczu. Pojawia się bełkotliwy słowotok. Dopalacze zaburzają również koordynację ruchową. Towarzyszy też uczucie lęku oraz bezsenność. Innym skutkiem jest tak zwana psychoza amfetaminowa. Są to halucynacje, omamy. W najgorszym przypadku wywołują śpiączkę, udar mózgu, zapaść i w konsekwencji zgon. Stosowanie dopalaczy przez dłuższy czas może spowodować poważne problemy z układem krążenia, oddychania.

 

Możesz również polubić…