Jednorazowe podkłady higieniczne w zastosowaniach szpitalnych

Dbałość o higienę jest podstawą w działaniu placówek medycznych – szpitali, przychodni, gabinetów. Jednym z produktów do utrzymania wysokiego poziomu są chłonne i nieprzemakalne maty, które chronią materace, pościel i ubrania przed zabrudzeniem i przeciekaniem. W tym artykule dowiesz się, czym są jednorazowe podkłady higieniczne, w jakim celu się je stosuje i czy mają zastosowanie poza szpitalami i przychodniami.

Czym są jednorazowe podkłady higieniczne?

Jednorazowe podkłady higieniczne to wyrób medyczny pod postacią lekkiej maty, który składa się z kilku warstw. Zwykle są to:

  • warstwa wierzchnia z miękkiej włókniny, która zapewnia komfort skórze i przepuszcza wilgoć do środka,
  • warstwa chłonna z celulozy lub innego materiału absorbującego, która zatrzymuje wilgoć i zapobiega jej rozprzestrzenianiu się,
  • warstwa dolna z folii lub innego materiału nieprzemakalnego, która chroni powierzchnię pod podkładem przed przesiąkaniem.

Jednorazowe podkłady higieniczne są dostępne w różnych rozmiarach, grubości i kształtach, w zależności od potrzeb użytkowników. Różna jest również ich pojemność chłonna. Niektóre podkłady mają dodatkowo klejone lub samoprzylepne paski, które ułatwiają ich mocowanie do materaca lub innych powierzchni. Szeroki wybór tych produktów znajdziemy m.in. w ofercie sklepu Medseven.

W jakim celu stosowane są podkłady higieniczne?

Jednorazowe podkłady higieniczne stosowane są głównie w celu zapewnienia bezpieczeństwa sanitarnego oraz ochrony pacjentów i personelu medycznego przed kontaktem z chorobotwórczymi drobnoustrojami. Są one niezbędne w sytuacjach takich jak:

  • nietrzymanie moczu lub stolca u pacjentów leżących lub mających trudności z poruszaniem się,
  • krwawienia pooperacyjne lub menstruacyjne u pacjentek,
  • zabiegi ginekologiczne, położnicze lub urologiczne,
  • badania medyczne – np. kolonoskopia,
  • podmywanie lub zmiana opatrunków u pacjentów

Jednorazowe podkłady higieniczne zapobiegają przenikaniu wilgoci do materaca, pościeli lub ubrania, co ogranicza ryzyko powstawania odleżyn, infekcji czy alergii. Ponadto ułatwiają utrzymanie czystości i dezynfekcji pomieszczeń szpitalnych oraz sprzętu medycznego.

Czy podkłady higieniczne znajdują zastosowanie poza szpitalami i przychodniami?

Jednorazowe podkłady higieniczne nie są przeznaczone wyłącznie do użytku szpitalnego. Mogą być również używane w domu przez osoby cierpiące na nietrzymanie moczu lub stolca, mające problemy z ruchomością lub potrzebujące opieki pielęgniarskiej. Ponadto podkłady higieniczne mogą być przydatne dla właścicieli zwierząt domowych, np. do nauki czystości, ochrony mebli lub podłóg przed sierścią lub wydzielinami zwierzęcymi lub do transportu zwierząt w samochodzie.

Możesz również polubić…