Czym jest defibrylator AED i jak działa?

Defibrylator AED to urządzenie służące do udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Jego podstawowym przeznaczeniem jest podtrzymywanie prawidłowego rytmu serca i analiza pracy tego narządu. W artykule wyjaśniamy, jak działa defibrylator, w jakich miejscach się przydaje i gdzie najlepiej zamawiać tego typu urządzenia medyczne. 

Charakterystyka i zastosowanie defibrylatorów AED

Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne AED (ang. Automated External Defibrillator) to urządzenia do analizy i podtrzymywania rytmu serca. Stosowane są wówczas, gdy doszło do zakłócenia lub zatrzymania pracy serca na skutek wypadku bądź innego rodzaju nagłego zdarzenia. Nowoczesne defibrylatory AED cechują się prostą i intuicyjną obsługą. Wszystko po to, aby mogły ich użyć nawet osoby, które pierwszy raz mają styczność z takimi sprzętem. Tego typu urządzenia do pierwszej pomocy można znaleźć nie tylko w przychodniach i szpitalach, ale również w wielu miejscach użyteczności publicznej – np. w szkołach, biurowcach, centrach handlowych czy w okolicy ważnych węzłów komunikacyjnych (przystanki, stacje metra itp.).

Funkcjonalności i parametry urządzenia

Każdy dobrze wyposażony defibrylator powinien zawierać:

  •  baterie,
  • elektrody,
  • rękawiczki jednorazowe,
  • ręcznik papierowy do osuszenia klatki piersiowej,
  • jednorazowa golarkę do zgolenia nadmiaru owłosienia w miejscu naklejenia elektrod,
  • maseczkę do sztucznego oddychania (wystarczy zwykła maseczka-ustnik),
  • nożyczki,
  • systemy przechowywania / transferu danych.

Bardziej zaawansowane urządzenia mogą wydawać komunikaty w wielu różnych językach, mają wydajne baterie i posiadają moduły pediatryczne (do bezpiecznej defibrylacji dzieci). Są też odporne na wstrząsy, zabrudzenia i działanie rozmaitych czynników zewnętrznych. Aby defibrylatory zapewniały wysokie standardy bezpieczeństwa i były skuteczne, muszą spełniać wiele restrykcyjnych norm i standardów krajowych oraz europejskich.

Gdzie można kupić defibrylator AED?

Defibrylatory AED powinny być gotowe do użytku zawsze wtedy, gdy jest to konieczne. Aby zagwarantować niezawodność tych urządzeń, należy je zamawiać wyłącznie w sprawdzonych sklepach medycznych, takich jak Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „byt-med” z siedzibą w Bytomiu. Firma specjalizuje się w dostarczaniu wysokiej jakości aparatury medycznej (kardiologicznej) i akcesoriów zużywalnych, a także w serwisie takich sprzętów.

Możesz również polubić…