Lekomania to poważna choroba – uzależnienie od leków. Lekomania statystyki, ciekawostki

Przyczyn lekomanii należy upatrywać przede wszystkim w szybkim trybie życia, chorobach cywilizacyjnych takich jak: migrena, depresja, nowotwory, a także zbyt reklamowana w środkach masowego przekazu suplementacja witaminami czy też szybka terapia innymi środkami leczniczymi dostępnymi bez recepty.

uzależnienie od leków

Uzależnienie od leków jest chorobą określaną inaczej jako: lekomania, farmakomania, zależność lekowa albo lekozależność. Schorzenie to wywołuje ściśle określony stan fizyczny lub psychiczny na skutek interakcji leku z organizmem. W wyniku tego pojawiają się silne zmiany zachowania oraz przymus stałego bądź czasowego zażywania leku. Gdy nałóg się rozwija, chory przyjmuje coraz większe dawki leków. Dzieje się tak, ponieważ chory musi niejako otrzymać pożądany efekt z zażywania leku. Pojawia się więc niebezpieczeństwo przedawkowania leków, a także wystąpienia poważnych dla zdrowia skutków ubocznych takich jak zatrucia lekami, a w konsekwencji nawet i śmierć. Lekomania jest formą toksykomanii. Dotyczy ona najczęściej przyjmowania w nadmiernej ilości leków przeciwbólowych, jak również leków nasennych, dopingujących, czy też euforyzujących, a nawet i hormonalnych.

lekomania statystyki

Lekomania statystyki podają, że zdecydowana większość osób, które są uzależnione od leków to kobiety. Lekomankami są panie w wieku od 35 do 50 lat. Lekozależność w tym wypadku jest skutkiem pierwotnych problemów. Są nimi zaburzenia emocjonalne. Może być też depresja, nerwice, psychozy, przeżyta trauma z okresu dzieciństwa, młodości. Częstą przyczyną lekomanii jest ból, jak również urojone zaburzenia czynności narządów wewnętrznych czy hipochondrii. Hipochondria jest silnym lękiem o własne zdrowie. Kampanie reklamowe koncernów farmaceutycznych są również jedną z zasadniczych przyczyn wystąpienia lekomanii.

lekomania ciekawostki

Lekomania ciekawostki to przede wszystkim początki tej choroby. A pierwsze przypadki uzależnienia od środków farmakologicznych opisano dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Paradoksalną ciekawostką jest skuteczność leczenia farmakologicznego w lekomanii. Ale odpowiednio dobrane leki działają detoksykująco i leczą choroby spowodowane nadużywaniem leków. Warto też wiedzieć, że Polacy znajdują się w czołówce w samodzielnym leczeniu się i kupowaniu leków w aptekach.

 

Możesz również polubić…