Etapy terapii alkoholowej – na czym polega terapia alkoholowa

By odpowiedzieć na pytanie: na czym polega terapia alkoholowa, musimy wiedzieć przede wszystkim, czym jest choroba alkoholowa i jak się przejawia, a także, jaki jest stopień jej zaawansowania.

na czym polega terapia alkoholowa

Przede wszystkim alkoholizm jest to chorobą chroniczną, czyli towarzyszącą swym ofiarom do końca ich życia. Dotyka ona około 2% naszego społeczeństwa. Lista jej objawów jest ściśle skatalogowana i to według tych kryteriów lekarz określa stopień zaawansowania i dobiera terapię odwykową. To jest odpowiedź na pytanie terapia odwykowa na czym polega.

Detoksyzacja, zajęcia terapeutyczne, terapia pogłębiona

Terapia alkoholowa zawsze rozpoczyna się od detoksyzacji, czyli odtrucia organizmu, które przeprowadzać można w sposób naturalny lub farmakologiczny.
Terapia odwykowa kontynuowana jest na oddziałach leczenia uzależnień w systemie zamkniętym lub w systemie otwartym w poradniach specjalistycznych.
W tej fazie leczenia bardzo ważne są intensywne zajęcia terapeutyczne, prowadzone pod kierunkiem doświadczonego terapeuty. Okres ten trwa od pięciu do ośmiu tygodni.

terapia odwykowa

Trzeci i ostatni etap terapii alkoholowej, a zatem i terapii odwykowej zwany terapią pogłębioną. polega na utrwalaniu w życiu pacjenta wypracowanych zmian i usamodzielnianiu go w walce z nałogiem. Etap ten trwa około dwóch lat i odbywa się pod kontrolą terapeuty i przy silnym wsparciu grupowym np. Anonimowych Alkoholików itp. Przed upływem tego okresu nie można przerywać leczenia. Terapia alkoholowa dla swej skuteczności wymaga na każdym etapie bezwzględnego przestrzegania procedur i czasu ich stosowania.

Terapia alkoholowa na czym polega – to trzy etapy leczenia, które w konsekwencji nie zawsze jednak jest w 100% skuteczne. Alkoholik podobnie jak narkoman pozostaje chory do końca swojego życia. Każdy dzień trzeźwości jest już wygraną.

Możesz również polubić…