Czym objawia się uzależnienie od gier hazardowych?

Uzależnienie od hazardu jest chorobą, podobnie jak inne patologiczne uzależnienia i jak one, określane jest przez Międzynarodową Statystyczną Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych numerem statystycznym ICD-10. Jego definicja to: nienormalne zachowanie i utrata kontroli nad popędami, przejawiające się w częstym, powtarzającym się uprawianiu hazardu, prowadzącym do zaniedbywania związków rodzinnych, społecznych i zawodowych, czego konsekwencją jest utrata kontroli nad całością życia osoby uzależnionej.

uzależnienie od hazardu objawy

Objawy uzależnienia od hazardu przechodzą w formę patologii, gdy ktoś zaczyna regularnie i bez racjonalnej motywacji powtarzać czynności związane z szansą na wygraną, powodując przy tym niekontrolowane narastanie negatywnych konsekwencji prowadzących do zadłużenia, zaniedbywania swoich obowiązków rodzinnych i zawodowych, a w efekcie do rozpadu wszystkich więzi i pozytywnych relacji z otoczeniem.
Uzależnienie od hazardu objawy swoje demonstruje, gdy pojawia się przede wszystkim agresja, poirytowanie i nerwowość z powodu niemożności przystąpienia do gry, gdy myśli się i mówi tylko o graniu, a zanika zainteresowanie sprawami zawodowymi i własnej rodziny, gdy pożycza się pieniądze na grę i gra się nadal, pomimo wyraźnie pogarszającej się sytuacji finansowej, gdy nawet z powodu gry nie idzie się do pracy.

objawy uzależnienia od hazardu

Na te objawy uzależnienia od hazardu dodatkowo nakładają się: permanentny brak odpoczynku, tzw. głód hazardowy, przejawiający się w poświęcaniu każdej wolnej chwili na grę i wreszcie bardzo charakterystyczny zespół abstynencki, polegający na odczuwaniu wstydu, upokorzenia i smutku związanych z poczuciem winy uzależnionego od gier hazardowych.

 

Możesz również polubić…