Co robić z pęcherzami i kiedy udać się do lekarza?
Pęcherze to powszechna dolegliwość. Czym są pęcherze co robić i kiedy się skonsultować z lekarzem?
Zapobieganie pęcherzom
Pęcherze powstają przez starcie wierzchniej warstwy skóry. Większość z nich powstaje na stopach przez tarcie między skórą a tkaniną. Najprostszym sposobem zapobiegania pęcherzom jest noszenie wygodnego i przewiewnego obuwia oraz skarpetek z naturalnych materiałów. W przypadku nowych butów, dobrze jest przez jakiś czas je rozchodzić i rozciągnąć. Do balerin nadają się bawełniane stopki czy specjalne wkładki. Te proste czynności sprawią, że z mniejszym prawdopodobieństwem na skórze pojawią się pęcherze.
Pęcherz na stopie
Czasem pęcherz pojawi na stopie. Kiedy go zauważymy, najlepiej od razu oczyścić zranione miejsce i zakleić je plastrem hydrożelowym. Można także skorzystać z moczenia stóp, które przyniesie ulgę.
Czy można przekłuć pęcherz?
Lepiej tego nie robić. Tworzenie pęcherzy to reakcja obronna organizmu. Warstwa skórna chroni zranione miejsce przed zakażeniem, a zawarty w środku pęcherza płyn przyśpiesza proces gojenia. Jeśli jednak jest on bardzo dokuczliwy, można przekłuć pęcherz przy odpowiedniej dezynfekcji i zabezpieczeniu rany opatrunkiem. W innych przypadkach należy poczekać.
Prawidłowe gojenie
Jeśli oczyściliśmy bolące miejsce i nałożyliśmy plaster, po tygodniu zapomnimy, że cokolwiek się stało. Kiedy jednak ból się nasila i towarzyszy mu gorączka, oznacza to, że mogło dojść do zakażenia. Wolne gojenie również powinno nas zaniepokoić.
Pęcherze a choroby
Powstawanie pęcherzy jest skutkiem takich chorób jak opryszczka, choroby dłoni, stóp i jamy ustnej, pęcherzyca, pokrzywka alergiczna, grzybica. Często pojawia się także przy nadpotliwości stóp. W przypadku pęcherzy na skórze istotne znaczenie ma wygląd zmian, lokalizacja i inne występujące choroby, dlatego konieczna jest konsultacja lekarska. Pilnej wizyty wymaga gwałtowny przebieg choroby, jeśli towarzyszą jej wysoka gorączka i znaczące osłabienie.
Najnowsze komentarze