Główne zasady treningu dzielonego

Trening push pull

Treningi dzielone są bardzo popularne. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż odpowiednie planowanie jest kluczem do sukcesu, pozwala osiągnąć zamierzone cele. Treningi dzielone mają wiele zalet, są efektywne, mają proste zasady, dzięki nim można w łatwy sposób zadbać o odpowiednią regenerację organizmu. Trening push pull polega na naprzemiennym treningu innych partii mięśni, wykorzystując ćwiczenia wymagające ruchów push oraz pull. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach niniejszego artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zasady treningu push pull

Zasady wspomnianego treningu nie są skomplikowane. Jednego dnia należy skupić się na ćwiczeniach push, czyli tych, które polegają na wykorzystaniu ruchu wypychania, wyciskania. Przykładowe ćwiczenia push to podnoszenie hantli leżąc, wspięcia czy przysiady. Kolejny trening polega na ćwiczeniach pull, czyli tych, na przyciąganie. Przykłady takich ćwiczeń to kołyska, wiosłowanie, podciąganie.
Z racji tego, że wiele ćwiczeń wymaga użycia hantli i innego sprzętu, warto wykonywać trening push pull na siłowni.

Schematy treningowe push pull

Plan push pull może wyglądać różnie. Warto podczas planowania wziąć pod uwagę własne możliwości. Oto przykładowy plan:

 1. Poniedziałek – push,
 2. Wtorek – pull,
 3. Środa – wolne,
 4. Czwartek – wolne,
 5. Piątek – push,
 6. Sobota – pull,
 7. Niedziela – wolne.

Oto drugi przykładowy plan treningowy:

 1. Poniedziałek – push,
 2. Wtorek – wolne,
 3. Środa – pull,
 4. Czwartek – wolne,
 5. Piątek – push.

Jeśli chodzi o rozpiskę ćwiczeń, wiele przykładów treningów można znaleźć na blogach, które zajmują się tematyką treningów dzielonych. Warto także zajrzeć na grupy tematyczne na Facebooku, których uczestnikami są osoby o różnym stopniu zaawansowania. Można znaleźć tam wsparcie, a także wiele przydatnych porad, dzięki którym osiągnięcie zamierzonych celów okaże się możliwe. Poza regularnym treningiem, pamiętaj także o odpowiedniej ilości i jakości odpoczynku. Niezbędna okaże się również odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta.

Możesz również polubić…