Matematyka w transporcie oraz jej wpływ na realizację zamówień

Królowa nauk

O tym, że matematyka przydaje się w każdej dziedzinie życia mówili nam chyba wszyscy nauczyciele matematyki w szkołach. Nie bez powodu określa się ją jako królową nauk. Większość przedmiotów ścisłych i kierunków studiów opiera się właśnie na matematyce lub jest po prostu jej pochodną. Przemysł transportowy również czerpie wiele z matematyki.

Zalety wykorzystania matematyki w transporcie

Cała logistyka bez wiedzy matematycznej, wzorów i ich zastosowania nie miałaby sensu. Królowa nauk dzięki możliwości obliczenia pojemności danych pojazdów i transporterów, ładowności, zasięgu czy tras pozwala na zoptymalizowanie przemysłu transportowego. Dzięki zaawansowanym obliczeniom i programom logistycznym miejsce w samochodach, ich czas przejazdu oraz odbiór ładunków jest zoptymalizowany praktycznie do maksimum. W transporcie ma to kluczowe znaczenie, ponieważ puste przejazdy kierowców to podwójny koszt – zarówno wynagrodzenie pracownika jak i paliwo do samochodu. Możliwość obliczenia i zaplanowania najbardziej optymalnego ładunku jest kluczowa w zaoszczędzeniu na kosztach.

Analiza matematyczna

Analiza matematyczna i wiele innych przedmiotów na uczelniach wyższych pomaga w nauczeniu się zarządzaniem transportem. Bardzo często dla kierunków związanych z transportem przewidziane są specjalistyczne przedmioty takie jak metody matematyczne w transporcie. Przedmioty te bazują głównie na analizie, wzorach i algorytmach. Pokazują one, że zmiana jednego parametru wpływa często na cały proces transportowy. Na przedmiotach tych naucza się jak dojść do najbardziej opłacalnych algorytmów, czyli tak zarządzać transportem, by marnować jak najmniej zarówno czasu pracownika, paliwa potrzebnego do transportu, zapewnić jak największą ładowność dla transporterów oraz zrobić wszystko w jak najkrótszym czasie. Człowiek tylko logicznie myśląc raczej nie doszedłby do najbardziej optymalnego rozwiązania. Do tego potrzebne są wzory np. prostopadłościanu i spore umiejętności logistyczne i matematyczne.

Z jakich najprostszych zasad matematyki korzystamy w transporcie?

Oczywiście najprostsze są same cyfry i liczby, jednak bez nich dałoby się przenieść towar z punktu a do punktu b. Najbardziej kluczowym jednak parametrem w transporcie jest objętość. Obliczenie dla każdego towaru i każdej figury geometrycznej np. prostopadłościanu takiego ułożenia, by zajmowało ono jak najmniej miejsca. Dodatkowo dzięki temu, że potrafimy policzyć i określić ile danego towaru mamy do przetransportowania, jakie ma on wymiary, powierzchnię, objętość i ciężar, możemy dopasować do niego odpowiedni środek transportu i wiedzieć, jak się do załadunku przygotować i ile na przykład ciężarówek przeznaczyć do takiego transportu. Niektóre rzeczy będzie trzeba przed transportem nieco rozebrać, bo nie będzie możliwości ich przetransportowania, czasami będzie konieczność wynajęcia pojazdu mogącego przewieźć ponadgabarytowy transport a czasami będzie trzeba skorzystać z innej formy transportu, jak chociażby statek, bo będzie to najbardziej opłacalne dla każdego.

Możesz również polubić…