Leczenie zakupoholizmu, zakupoholizm terapia

Zakupoholizm to nic innego, jak po prostu uzależnienie od kupowania. W tym rodzaju uzależnienia pojawia się tak zwany przymus kupowania dla samego kupowania. Kupowanie w tym wypadku polega na nabywaniu zazwyczaj niepotrzebnych rzeczy, co zdecydowanie naraża zakupoholika lub zakupoholiczkę (problem dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn) na koszty. Pojawiają się one w sferze emocjonalnej, społecznej i finansowej.

zakupoholizm leczenie

Zakupoholizm należy leczyć, tak jak każde uzależnienie. Zakupoholizm leczenie polega na wyartykułowaniu pełnej świadomości problemu. Ważna jest także motywacja polegająca na chęci wprowadzenia zmian w nawykach, a co za tym idzie eliminację kupowania obsesyjnego i powodującego w życiu wiele problemów. Zakupoholicy bardzo często jednak zaprzeczają samemu problemowi. Potrafią ukrywać zakupy, zatajają prawdę związaną z sytuacją finansową. Potrafią doskonale usprawiedliwiać kolejne nadmierne i oczywiście zbędne wydatki. Swoje problemy natomiast przerzucają na najbliższych.

zakupoholizm terapia

W tym wypadku pomocna jest psychoterapia uzależnień, czyli zakupoholizm terapia tak zwana poznawczo-behawioralna. Polega ona przede wszystkim na edukacji osoby uzależnionej o podłożu zakupoholizmu oraz mechanizmach psychologicznych. Wprowadzenie i ścisłe określenie dziennego, tygodniowego lub miesięcznego limitu wydawania pieniędzy. Bezwzględna jest dobrowolna rezygnacja z karty kredytowej, a także określona nauka, w jaki sposób należy radzić sobie z impulsami prowadzącymi do zakupów. Ciekawym sposobem jest stałe wprowadzenie jako zasady tworzenia konkretnej listy zakupów i kupowania rzeczy w niej wymienionych, jak również zdecydowane unikanie reklam, chwytliwych mniej lub więcej promocji oraz tak zwanych okazji, czyli wyprzedaży.

Jednak, jeśli psycholog oceni, że problem zakupoholizmu jest głębszy i dotyczy struktury osobowości uzależnionej osoby, zaleci skorzystanie z psychoterapii psychoanalitycznej albo tak zwanej terapii psychodynamicznej.

Możesz również polubić…