Dieta jabłkowa – wady i zalety

Dieta jabłkowa to dieta odchudzająca, która w ciągu 7 dni trwania pozwala na zrzucenie nawet 10 kilogramów. Choć jest wyjątkowo restrykcyjna może przynieść rewelacyjne efekty w postaci oczyszczenia organizmu i szybkiego pozbycia się zbędnych kilogramów.

Dieta jabłkowa na czym polega?

Dieta jabłkowa podzielona jest na dwa warianty. Bardziej restrykcyjna wersja diety zakłada spożywanie jedynie jabłek (w nieograniczonych ilościach) przez 7 dni. Bardziej polecany, łagodniejszy wariant diety jabłkowej pozwala na spożywanie ok. 1000kcal w zdrowych, pełnowartościowych posiłkach oraz włączenie w dietę jabłek w formie przekąsek. Aby cieszyć się najlepszymi efektami oczyszczającymi należy odstawić całkowicie alkohol, papierosy, słodycze, przetworzone jedzenie oraz kofeinę. Zaleca się również spożywanie dużej ilości wody oraz picie naparów ziołowych bez dodatku cukru.

Wady i zalety diety jabłkowej

Z pewnością największą zaletą diety jabłkowej są jej niskie koszty oraz szybkie efekty – w ciągu 7 dni można zrzucić od 4 do 10 kilogramów, a ostateczny wynik uzależniony jest m.in. od wcześniejszego trybu odżywiania czy wagi wyjściowej. Szybkie efekty mogą być jednak nietrwałe, a powrót do starych, niezdrowych nawyków niemal zawsze oznacza wrócenie do poprzedniej wagi sprzed odchudzania. Po zakończeniu diety należy stopniowo dodawać kalorie aż do dojścia do 1500kcal na dobę, co jest stosunkowo rozsądną wartością gwarantującą dalsze chudnięcie.

Dieta jabłkowa z pewnością nie jest dla każdego. Nie powinny się na nią decydować osoby z różnymi schorzeniami przewlekłymi, w szczególności diabetycy oraz osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Dieta ta jest zakazana również dla kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz młodzieży w wieku dorastania. Z powodu wyjątkowo niskiej kaloryczności z diety powinny zrezygnować wszystkie osoby aktywne fizycznie – ujemny bilans energetyczny może powodować nie tylko niedobory witamin i minerałów, ale również pogorszenie samopoczucia a nawet omdlenia.

 

Możesz również polubić…