Wybielanie zębów – krótka charakterystyka

Stomatolog zajmuje się nie tylko leczeniem rozmaitych ubytków w szkliwie czy chorobami dziąseł. Jego domeną są też kwestie związane z estetyką. Nie powinno to zresztą jakoś specjalnie zaskakiwać, ponieważ te sprawy to ważna część współczesnego życia. Dziś bowiem dużą wagę przywiązuje się do wyglądu zewnętrznego, a jego jednym z elementów jest właśnie śnieżnobiały uśmiech. Dlatego też w niniejszym tekście skupimy się i scharakteryzujemy pokrótce ten element.

Co wpływa na przebarwianie się zębów?

Podstawową przyczyną, która ma poważny wpływ na przebarwienia zębów, jest zbyt duże nagromadzenie barwników na powierzchni pod powierzchnią zęba. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Można tutaj wspomnieć, chociażby o genetycznych schorzeniach w rodzaju problemów z trzustką, chorobami krwi czy problemami z trzustką. Jednak dominującymi problemami, które są odpowiedzialne za zmianę barwy zęba, są czynniki ściśle powiązane z tym, co jemy i naszym stylem życia. Warto zatem unikać określonych produktów chcąc mieć białe zęby. Do tej kategorii należą soki, kawa, czerwone wino i niektóre zioła. Oprócz tego negatywny wpływ na barwę szkliwa ma tytoń. Wśród problemów z barwą naszych zębów dużą wagę odgrywać też mogą zmiany chorobowe zębów. Z tego też powodu wybielanie zębów jest potrzebne z racji zmian próchnicznych, po leczeniu endodontycznym. Trzeba też mieć świadomość faktu, że również wraz z wiekiem barwa zębów ulega przyciemnieniu.

W jaki sposób przeprowadza się wybielanie zębów?

Metod pozwalających na zmianę barwy zębów na jaśniejszą jest sporo, lecz wśród najskuteczniejszych zdecydowanie trzeba wyróżnić te dostępne w gabinecie dentystycznym. Można też stosować preparaty oderwane w aptekach i drogeriach, lecz te działają tak naprawdę po wcześniejszej ingerencji dentysty.

Kiedy nie możemy poddać się wybielaniu zębów?

Nie w każdym przypadku wybielanie zębów jest możliwe do wykonania. Wśród różnych czynników, które wpływają, że trzeba z niego, zrezygnować jest: zbyt młody wiek (osób poniżej 16 r.ż.), ciąża, próchnica, schorzenia przyzębia i dziąseł, nałogowe palenie papierosów, a także nadwrażliwość na środki wybielające.

 

Możesz również polubić…